Komisja Europejska opublikowała raport poświęcony nakładom na Badania i Rozwój (BiR) w państwach członkowskich UE w porównaniu do gospodarej azjatyckich (Japonia, Korea, Chiny) oraz amerykanskiej.
Już pobieżna lektura wskazuje , że Unia Europejska nie jest w stanie dorównać Stanom Zjednoczonym, a u boku rośnie coraz potężniejszy konkurent - Chiny.
Prognozy nie są dla Europy optymistyczne, ale znając słabości systemu można probowac zapobiec nieszczęsciu. W szczególności wobec faktu, iż UE nadal pozostaje liderem w dziedzinie publikacji naukowych.
W raporcie moja uwage przykuł jeden element w posatci tabeli, która jest zamieszczona na stronie 25, a dotyczy sposobu finansowania wydatków R&D. Z tabeli tej (niestety nie udało mi się jej przekleić) wynika, że Polska jest jednym z krajów, w którym nauka finansowana jest w dużej mierze (ponad 60%) przez państwo.Dodam , że Japonia i Stany Zjednoczone znajdują sie po przeciwnym biegunie.
Polska niewiele różni się od pozostałych krajów europejskich. Nauka nie idzie w parze z komercjalizacją wyników badań i to należy zmienić. Myslę, że wszysko jasne. Howgh.
Co wynika z uchwały III CZP 17/15?
-
Sąd Najwyższy w dniu 20 listopada 2015 r. w składzie 7 sędziów wydał długo
oczekiwaną uchwałę w sprawie kontroli abstrakcyjnej postanowień wzorców
umownyc...
9 lat temu
0 komentarze:
Prześlij komentarz