czwartek, kwietnia 27, 2006
Chart: World's most 'e-ready' countries | CNET News.com
Chart: World's most 'e-ready' countries | CNET News.com
piątek, kwietnia 21, 2006
czwartek, kwietnia 20, 2006
Firefox i wyszukiwarka US patentów
Na pewno się przyda. Do śledzenia patentów na oprogramowanie wymarzona sprawa.
wtorek, kwietnia 18, 2006
piątek, kwietnia 14, 2006
Ciekawe sympozjum
Wspieranie innowacji poprzez użycie innych modeli niż modelu praw własnościowych jest bardzo ciekawym tematem. Być może jest to jedna z dróg, która niebogatej przecież Polsce pozwoli zmnieszać dystans do gospodarek światowych, aczkolwiek najważniejsze pytanie, na które należałoby odpowiedzieć jest takie : czy otwarty model innowacji w biotechnolgii (naukach o życiu i przyrodzie) będzie zachęcać do inwestowania w takie badania ?
Słowem czy znajdzie się inwestor, który sfinansuje takie badania, jeżeli wynik tych badań nie będzie należał wyłącznie do niego.
Uważam , że twierdząca odpowiedź jest możliwa, pod warunkiem takiego zorganizowania systemu zachęt i blokad aby każda ze stron takiego porozumienia miała poczucie wygranej (win-win), chodzi mi tutaj o interes a) badaczy b) inwestora c) społeczeństwa.
Blokady czyli prawo jest w tym wypadku konieczne, aby zly z natury człowiek (to nie ja powiedziałem to pierwszy) czuł bojaźń przed naruszeniem zawartego kontraktu.
środa, kwietnia 05, 2006
Prawo autorskie i architekci....
O kontrowersjach prawnych wiążących się z projektem jednej z największych krakowskich inwestycji mieszkaniowych, Salwator Tower napisała Gazeta Wyborcza (kopia artykułu tutaj)
Wydawało by się, że przeniesienie majątkowych praw autorskich wystarcza. Tak jednak nie jest, ponieważ pozostają prawa osobiste, w tym do integralności dzieła, których nabyć nie można. Gdyby jednak pamiętano o zobowiązaniu do ich niewykonywania przez autorów projektu sprawy po prostu by nie było ;)
Swoją drogą, świetne jest stwierdzenie "Mogą wybudować co chcą, byle nie przypominało to naszego projektu! - mówi Lipski.", zważywszy na fakt, że Wieża Salwatorska jest już prawie skończona (a jest to budynek naprawdę olbrzymi jak na lokalne standardy).
prawo autorskie i moda
Prawo autorskie w modzie ? Amerykańscy twórcy eksluzywnych ciuchów mają dość podrabiania ich produktów, domagają sie zatem objęcia ich dzieł ochroną prawno-autorską. Wszystko zaczęło się od kolumny w amerykańskim wydaniu pisma Marie Clair , w której obok produktów markowych w cenach od 1000 dolarów prezentowane są "zamienniki" po canach oczwiście dużo niższych. Szersze objaśnienie sprawy znajdziecie Państwo w NY Times, (darmowy, ale wymagana rejestracja). Sprawę dobrze opisuje również IPKat.
W Europie, w tym i Polsce chroni się oryginalne wzory, zarówno zarejestrowane jak
i niezarejestrowane. W drugim przypadku producent jakiejkolwiek rzeczy może wnieść pozew do sądu na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a konkretnie art. 13 , któy stanowi , że zabronione jest kopiowanie zewnętrznej formy produktu. Przesłanki jakie muszą zostac spełnione to :
- naśladowanie gotowego produktu,
- kopiowanie zewnętrznej postaci produktu za pomoca technicznych środków reprodukcji
- możliwość wprowadenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu.
Przepis przewiduje też pewne wyjątki, aby nie doszło do monopolizacji wyglądu produktów:
- Nie jest naruszeniem prawa kopiowanie funkcjonalnych cech produktów takich jak budowa, konstrukcja i forma zapewniająca o jego użyteczności .
- Jeżeli naśladowanie cech funkcjonalnych gotowego produktu wymaga uwzględnienia jego charakterystycznej formy, co może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, naśladowca jest zobowiązany odpowiednio oznaczyć produkt.
Tyle przepisy. W praktyce producenci róznego rodzaju dóbr nie dochodzą swoich praw uważając, że jest to mechanizm zbyt długi i kosztowny. O ile można zgodzić się z takim stanowiskiem co do produktów nie stanowiących o dużym przychodzie ze sprzedaży, o tyle "flagowe" produkty powinny być przedmiotem szczególnej atencji uprawnionego.
Nie zawsze też konieczne jest wytoczenie pozwu, aby zwalczać tego rodzaju naruszenia - pomocne często sa "miękkie" metody perswazji w postaci listy ostrzegawczego prawnika z wyliczeniem potencjalnych konsekwencji grożących w przypadku kontynuowania naruszeń.
Drugim sposobem zabezpieczenia prawa do oryginalej postaci produktu jest zastrzeżenie wzoru przemysłowego - procedura trwa kilka miesięcy, dokonuje się jej przez Urzędem Patentowym i nie jest zbyt droga. Otrzymujemy certyfikat, który stanowi , że produkt jest naprawdę oryginalny, stanowiąc cenne ułatwienie dowodowe. Tak jak wspomniano powyżej - najważniejsze, najcenniejsze produkty powinny być zastrzegane, o ile w ogóle mają funkcjonować na rynku dłużej niż jeden sezon. W przeciwnym razie procedura ta nie jest opłacalna.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.